Menu główne:
Czym jest różaniec rodziców ?
To wspólnotowa modlitwa 20 rodziców w intencji dzieci na różańcu, przy czym każdy z rodziców odmawia tylko jedną dziesiątkę różańca.
Każdy rodzic przez miesiąc rozważa jedną, przydzieloną jemu Tajemnicę Różańca Świętego, w ten sposób codziennie odmawiamy cały różaniec.
Po co taka modlitwa?
Jako rodzice pragniemy, aby nasze dzieci były szczęśliwe. Dbamy o ich rozwój intelektualny, duchowy i fizyczny. Zdajemy sobie jednak sprawę z naszej ograniczoności i ogromu zła, jakie nas otacza: narkomania, alkoholizm, pornografia, rozboje, okultyzm, sekty..., można wymieniać w nieskończoność! Niestety, często są to nie tylko zagrożenia zewnętrzne, ale również trudna sytuacja w naszych rodzinach. Co zrobić aby przerwać ten łańcuch zła? Sami z siebie nic nie możemy uczynić! Zawierzmy więc nasze dzieci, rodziny i nas samych Panu Jezusowi przez ręce Jego Matki. Jak to zrobić?
Jednym ze sposobów jest Różaniec Rodziców.
CO DAJE MODLITWA RÓŻAŃCEM RODZICÓW ?
Świadomość tej wspólnej modlitwy i opieki Bożej nad dzieckiem daje rodzicom niesłychany spokój. Modlitwa ta często uwalnia od lęków o dziecko, o jego bezpieczeństwo teraz i w przyszłości. Dotyczy to zwłaszcza matek, a ojcom pozwala na uzyskanie właściwej relacji w stosunku do dziecka i okazanie miłości. Modlitwą obejmujemy nasze dzieci, ale modlitwa ta uzdrawia również relacje w naszych rodzinach. Pozwólmy Panu Jezusowi na dotknięcie każdej naszej rodziny i uleczenie jej. Pan Jezus nie odmawia żadnej naszej prośbie, zanoszonej do Niego przez ręce Jego Matki.
JAK WIELU RODZICÓW MODLI SIĘ W TEN SPOSÓB?
Obecnie istnieje ponad 2900 róż (tak w tradycyjnej nomenklaturze nazywamy 20 osobowe grupy rodziców) co oznacza, że codziennie 50.000 rodziców modli się za swoje dzieci na różańcu.
Również przy naszej parafii rodzice modlą się Różańcem Rodziców. Istnieje już 10 pełnych róż , a do kolejnej przystępują nowi rodzice. Co ważne, nie są to rodzice wyłącznie z naszej parafii, ale również nasi przyjaciele, krewni i znajomi mieszkający na terenie całej Polski.
Cztery minuty dziennie !!! - tyle czasu potrzeba na odmówienie dziesiątki Różańca za swoje dzieci i dzieci wszystkich modlących się.
To prawdziwy szturm nieba w intencji naszego potomstwa.
„Różaniec był też zawsze modlitwą rodziny i za rodzinę”
(św. Jan Paweł II)
Drodzy Rodzice !
Święty Jan Paweł II powiedział: Różaniec - jest to modlitwa, którą bardzo ukochałem. Przedziwna modlitwa! Przedziwna w swej prostocie i głębi zarazem. Powtarzamy w niej wielokrotnie te słowa, które Maryja usłyszała z ust Archanioła i z ust swej krewnej, Elżbiety. Do tych słów dołącza się cały Kościół. Oto bowiem na kanwie słów Pozdrowienia Anielskiego („Ave Maria”) przesuwają się przed oczyma naszej duszy główne momenty z życia Jezusa Chrystusa. Układają się one w całokształt tajemnic radosnych, bolesnych i chwalebnych. Jakbyśmy obcowali z Panem Jezusem poprzez - można by powiedzieć - serce Jego Matki.
Równocześnie zaś w te same dziesiątki różańca serce nasze może wprowadzić wszystkie sprawy, które składają się na życie człowieka, rodziny, narodu, Kościoła, ludzkości. Sprawy osobiste, sprawy naszych bliźnich, zwłaszcza tych, którzy nam są najbliżsi, tych, o których najbardziej się troszczymy. W ten sposób ta prosta modlitwa różańcowa pulsuje niejako życiem ludzkim.
W Adhortacji apostolskiej FAMILIARIS CONSORTIO św. Jan Paweł II zauważył, że - „Zasadniczym i niezastąpionym elementem wychowania do modlitwy jest konkretny przykład, żywe świadectwo rodziców: tylko modląc się wspólnie z dziećmi, wypełniając swoje królewskie kapłaństwo, ojciec i matka zastępują w głąb serc dzieci pozostawiając ślady, których nie zdołają zatrzeć późniejsze wydarzenia życiowe”.
Posłuchajmy wezwania, które wielki poprzednik naszego Ojca Świętego, papież Paweł VI skierował do rodziców. „Matki, czy uczycie wasze dzieci modlitwy chrześcijańskiej? Czy przygotowujecie je w łączności z kapłanami do sakramentów wieku dziecięcego: spowiedzi i komunii świętej, bierzmowania? Czy przyzwyczajacie je myśleć w chorobie o Chrystusie cierpiącym? Wzywać pomocy Matki Bożej i Świętych? Czy odmawiacie Różaniec w rodzinie? A wy, ojcowie, czy umiecie modlić się z waszymi dziećmi, z całą wspólnotą domową, przynajmniej od czasu do czasu? Wasz przykład - prawego myślenia i działania - poparty wspólną modlitwą jest lekcją życia, stanowi akt kultu szczególnie zasługujący; wnosicie w ten sposób pokój w progi domu: Pax huic domui! Pamiętajcie: w ten sposób budujecie Kościół”.
Szanując wolność dzieci Bożych, Kościół polecał i nieustannie poleca wiernym niektóre praktyki ze szczególną troską i naciskiem. Wśród nich należy wymienić odmawianie różańca. Nie ulega wątpliwości, iż Koronkę Najświętszej Maryi Panny trzeba zaliczyć do najwspanialszych i najskuteczniejszych <wspólnych modlitw>, do zanoszenia których wzywa się rodzinę chrześcijańską.
Rzeczywiście chcemy w tym kierunku zwrócić myśl i gorąco życzymy sobie, by w tym czasie, gdy członkowie rodziny zbierają się na wspólną modlitwę, często i chętnie posługiwano się Różańcem”.
W ten sposób prawdziwa pobożność maryjna, która przejawia się w szczerej więzi z Najświętszą Maryją Panną i w naśladowaniu Jej, jest uprzywilejowanym środkiem zasilania komunii miłości w rodzinie i rozwijania duchowości małżeńskiej i rodzinnej. Ona, Matka Chrystusa i Kościoła, jest naprawdę w szczególny sposób
W odmawianiu Różańca chodzi przede wszystkim nie tyle o powtarzanie formuł, co raczej o nawiązywanie ufnej rozmowy z Maryją, o mówienie do Niej, o wypowiedzenie wobec Niej swoich nadziei i smutków, o otwarcie przed Nią serca, o wyznanie Jej swojej gotowości przyjęcia planów Bożych, o przyrzeczenie Jej wierności w każdej sytuacji, a zwłaszcza w sytuacjach trudnych i bolesnych, z niezachwianą wiarą w Jej opiekę i z przekonaniem, że Ona wyprosi nam u Syna wszystkie potrzebne łaski.
W jednym z ostatnich dokumentów wielkiego pontyfikatu świętego papieża Jana Pawła II był List Apostolski o Różańcu - "Rosarium Virginis Mariae". W numerze 42. pisze On: „Czymś pięknym i owocnym jest także powierzenie tej modlitwie drogi wzrastania dzieci”. Czyż różaniec nie jest drogą życia Chrystusa od poczęcia do śmierci, aż do zmartwychwstania i wejścia do chwały? Coraz trudniej jest dziś rodzicom nadążyć za dziećmi na różnych etapach ich życia. W społeczeństwie rozwiniętej technologii, środków masowego przekazu i globalizacji wszystko stało się tak szybkie, a różnice kulturowe między pokoleniami coraz bardziej się zwiększają. Najróżniejsze przesłania i doświadczenia najmniej dające się przewidzieć prędko wkraczają w życie dzieci i młodzieży, a rodzice przeżywają nieraz udrękę, stając wobec grożących im niebezpieczeństw. Nierzadko doznają bolesnych rozczarowań, obserwując niepowodzenia swych dzieci ulegających ułudzie narkotyków, powabom rozpasanego hedonizmu, pokusom przemocy, najprzeróżniejszym przejawom bezsensu i rozpaczy.
Modlitwa różańcowa za dzieci, a bardziej jeszcze z dziećmi, która wychowuje je już od najmłodszych lat do tego codziennego momentu modlitewnej przerwy całej rodziny, z pewnością nie jest rozwiązaniem wszelkich problemów, ale stanowi pomoc duchową, której nie należy lekceważyć”. Różaniec - skarb, który trzeba odkryć. Bądźmy wytrwali w odmawianiu Różańca, czy to w kościelnej wspólnocie, czy w zaciszu naszych rodzin: modlitwa ta w miarę powtarzanych wezwań połączy serca, rozgrzeje płomień domowego ogniska, umocni nadzieję oraz sprowadzi na wszystkich wielki pokój i radość Chrystusa , który dla nas narodził się, umarł i zmartwychwstał.
Jak dobrze się stało, że powstało w naszej parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Piaskowej w Grodzisku Mazowieckim Dzieło modlitwy różańcowej rodziców w intencji dzieci. Ma ono na celu propagowanie modlitwy różańcowej rodziców i powstawania grup modlitwy różańcowej opartej o schemat Żywego Różańca, gdzie rodzice tworzą żywe róże modlitwy za dzieci.
Jeszcze w trakcie trwania rekolekcji parafialnych zebrało się grono dwudziestu rodziców, którzy zadeklarowali chęć modlitwy w intencji swoich dzieci. Tak powstała pierwsza róża której patronką jest Św.Faustyna Kowalska. Po jakimś czasie można było obserwować różne pozytywne skutki działania tej modlitwy i dzielić się tym dobrem, mówić innym o zbawiennych skutkach modlitwy rodzicielskiej. Tak zaczęły powstawać nowe róże.
Cieszę się niezmiernie, iż w naszej Parafii, Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Grodzisku Mazowieckim, spotkali się Rodzice, którzy tak chętnie podjęli się tego dzieła czyli Modlitwy różańcowej Rodziców za dzieci.
A co uzyskujemy z powodu uczestnictwa w takiej róży? Po pierwsze - dajemy najpiękniejszy prezent naszym dzieciom - i to codziennie - wszystkie łaski związane z odmawianiem różańca w róży (wiele, wiele łask) - pełniej wypełniamy 4 przykazanie. Po drugie - pewność że zawsze, każdego dnia ktoś modli się za moje dzieci, nawet wtedy gdy sam zapomnę - jeśli nikt nie zapomni to codziennie za nasze dzieci odmówiony jest cały różaniec! I po trzecie - rozwój naszej osobistej modlitwy. Często też rodzice podejmując modlitwę za dzieci, dają okazję do rozpoczęcia wspólnej modlitwy w rodzinie.
Zatem niech to cenne i zbożne dzieło wspomaga patronka naszej parafii Matka Boża Nieustającej Pomocy, a Jezus Miłosierny wylewa zdroje łask na tych, którzy wytrwale zabiegają o błogosławieństwo dla swoich dzieci.
Wasz Proboszcz
Ks. Jarosław Miętus
"Różaniec jest ze swej natury modlitwą kontemplacyjną i ma wielką moc wstawienniczą: kto go odmawia, jednoczy się z Maryją w rozważaniu tajemnic Chrystusa, co skłania go do przyzywania łaski związanej z tymi tajemnicami w wielorakich sytuacjach życiowych i historycznych."
"Rozważając bowiem tajemnice różańcowe, patrzymy na misterium życia, męki, śmierci i zmartwychwstania Pana oczyma Maryi, przeżywamy je tak, jak Ona w swym matczynym sercu je przeżywała. Odmawiając różaniec, rozmawiamy z Maryją, powierzamy Jej ufnie wszystkie nasze troski i smutki, radości i nadzieje. Prosimy o to, by pomagała nam podejmować Boże plany i by wypraszała u Syna łaskę potrzebną do wiernego ich wypełniania. Ona ? radosna i bolejąca, i chwalebna, zawsze u boku Syna ? jest równocześnie obecna pośród naszych codziennych spraw."
"Różaniec, to moja ulubiona modlitwa! Taka wspaniała modlitwa! Wspaniała w jej prostocie i jej głębi. W tej modlitwie powtarzamy po wielokroć słowa, które Dziewica Maryja usłyszała od Archanioła i od swej kuzynki, Elżbiety. Na tle słów: "Zdrowaś Maryja" dusza uzmysławia sobie zasadnicze wydarzenia (Tajemnice) z życia Jezusa Chrystusa... Modlitwa tak prosta i tak bogata. Z głębi mojego serca zachęcam wszystkich do jej odmawiania."
Jan Paweł II
"Różaniec jest duchową "bronią" w walce ze złem, z wszelką przemocą, w zmaganiach o pokój w sercach, rodzinach, społeczeństwie i na świecie."
Benedykt XVI
"Niezliczone są łaski z nieba, które otrzymano wskutek tej modlitwy. Za pomocą Różańca św. zwyciężone zostały herezje, naprawione obyczaje, oddalone zarazy, zakończone wojny, odzyskane oraz zachowane cnoty czystości, a ponadto obronione dusze przed wszelkim zasadzkom szatana."
św. Jan Bosko
"Różaniec Święty to potężna broń. Używaj jej z ufnością, a skutek wprawi cię w zadziwienie."
"Różaniec jest szczególnie ważny dla tych, którzy pracują umysłowo lub studiują. Gdyż owe pozornie monotonne szczebiotanie dzieci do swej Matki w modlitwie do Najświętszej Maryi Panny niszczy wszelki zarodek próżności i pychy."
św. Josemaría Escrivá
"Im więcej zgłębiamy tajemnicę różańca świętego tym więcej Bóg się nam objawia, ukazuje się przedziwnym w swoich dziełach, wielkim w swych działaniach, więcej dobroci Jego nas pociąga i więcej też serce czuje potrzebę uwielbienia Go."
bł. Ignacy Kłopotowski
"Na nowo odkryjmy w różańcu siłę. Weźmy różaniec do ręki mocno i z ufnością (...). Różaniec biorę do ręki i w duchu - poprzez intencje - różańcem owijam całą kulę ziemską smutną, rozdartą, pełną wojen i cierpień, wątpliwości i niewiary. Moją ufność składam u stóp Twoich i wierzę, że przez Ciebie, Matko Boża - przyjdzie ratunek, światło, pomoc. Dla mnie i dla wielu serc. Tylko pomóż mnie dobrze odczytać głębię tajemnic Różańca i naśladować Ciebie w moim życiu".
Służebnica Boża Anna Jenke
(dla wszystkich kochających góry)
"Różaniec to łańcuch bezpieczeństwa na stromej skale szczytów górskich. Nie wolno się zatrzymywać na żadnej tajemnicy. Trzeba iść dalej. Bo pełnia życia jest u szczytu..."
Ks. Stefan Kard. Wyszyński
Jak odmawiać różaniec ?
Każdy widział różaniec, lecz nie każdy umie się nim posługiwać.
Z czego składa się różaniec?
Różaniec to sznur z koralikami 5 dziesiątek.
Różaniec jako modlitwa
Cały różaniec składa się z trzech części (radosna, bolesna i chwalebna). W 2002 r. Jan Paweł II dodał część światła, jest to część czwarta, chronologicznie występuje po części radosnej.
Każda część różańca liczy 5 tajemnic, które rozważamy modląc się na danej dziesiątce różańca.
Z kolei każda tajemnica to jedna dziesiątka różańca.
Różaniec krok po kroku.
Spójrzmy teraz na różaniec. Widzimy krzyżyk i 59 ziaren splecionych sznurkiem lub łańcuszkiem. Tyle wystarczy, aby odmówić jedną część różańca (czyli 5 tajemnic).
Następne przechodzimy do tzw. dziesiątek różańcowych. Każdą z nich rozpoczynamy krótkim rozważaniem, które wprowadza nas do kolejnej tajemnicy różańca. Każda dziesiątka to jedno „Ojcze nasz…”, a potem 10× „Zdrowaś Maryjo…” i jedno „Chwała Ojcu…”.
Różaniec i jego tajemnice
- Prosimy o to aby Bóg w imię ofiary Chrystusa usunął skutki grzechów nas jako rodziców i aby nasze grzechy, przeszłe, ale również obecne nie wpływały negatywnie na nasze dzieci, aby dzieci nasze nie były narażone na skutki naszych grzechów.
- Prosimy o błogosławieństwo dla naszych dzieci, aby w pełni zaczerpnęły ze skarbca Bożej Miłości.
- Prosimy o rozszerzanie się tego dzieła modlitwy rodziców w intencjach dzieci, aby jak największa rzesza dzieci otrzymywała od swych rodziców modlitwę i błogosławieństwo!
- O uzdrowienie przyczyn grzechów których skutki spotykają nasze dzieci, u rodziców i w środowisku.
- w intencji Ojca Świętego i Jego intencjach oraz w intencji Kościoła Świętego (Papieskie Intencje Apostolstwa Modlitwy)
- od Wielkiego Postu 2016 prosimy o modlitwę w intencji powołań z naszej parafii (intencja dobrowolna )
Msze Święte za dzieci i rodziców z Różańca Rodziców w 2019.
2 luty - godz. 18:00 - Ofiarowanie Pańskie ( Matki Bożej Gromnicznej)
24 marca - godz. 18:00 -Dzień Świętości Życia (możliwość duchowej adopcji dziecka poczętego)
26 maja godz. 18:00 - Dzień Matki
1 czerwiec godz. 18:00 - Dzień Dziecka
15 sierpnia godz. 11:30 - Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
8 września godz. 18:00 - Narodzenie Najświętszej Mari Panny
7 października godz. 11:30 - Matki Bożej Różańcowej
2 listopada godz.18:00 - Dzień Zaduszny (za zmarłych z rodzin modlących się w Różańcu Rodziców)
8 grudnia godz. 6:30 (Roraty) Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP ( Święto patronalne Różańca Rodziców)